Tehasemaja

Tehasemaja tellimine võib tunduda keeruline. Moodulmaja, elementmaja ja prefab on ainult mõned terminid, millega arvatavasti kokku puutute. Lihtsustatult on küsimus selles, kui suur osa majast luuakse tehase tingimustes.

Väärtuse loomine

Väärtuse loomine

Madal tootlikkus on mure, millega kogu maailma ehitustööstus on viimastel aastatel aktiivselt tegelenud. Tootlikkus tähendab sisuliselt seda, kui palju ühes ajaühikus suudetakse väärtust luua ja klassikalise platsiehituse puhul on see näitaja erinevate andmete kohaselt vähem kui pool. Ülejäänud aeg läheb raisku erinevate abi- ja lisategevuste tõttu. Moodulehituse (tehases viimistletakse lõpuni ruummoodulid) ja elementehituse (maja seinad, vahelaed ja katused valmistatakse tehases) vahe seisnebki selles, kui palju maja väärtusest luuakse tehases ning konkreetse ehitusmeetodi valik sõltub paljudest teguritest.

Miks tehasemaja?

Kvaliteet

Kvaliteet

Kaasaegsetele nõuetele vastav maja hõlmab palju keerukaid detaile (akende teipimine, aurutõkke membraanid, külmasillad, õhutihedus jms). Tehase tingimustes on märksa lihtsam kõiki neid kontrollida.

Tarnekindlus

Tarnekindlus

Tehases ehitamine tähendab seda, et materjalide logistika ja tööaja kasutus on läbi tootmistarkvara pideva kontrolli all. Kõik valmib täpselt siis kui peab.

Tööturvalisus

Tööturvalisus

Ehitusplatsid on reeglida väga ohtlikud — suured raskused, võimsad tööriistad, kõrgustes töötamine. Kõiki neid ohte on tehase tingimustes lihtsam vältida.

Tehaseline ehitus

Tehaselise ehituse arengu esimesed sammud ulatuvad tagasi eelmise sajandi algusesse, kui Bauhausiaegsed visionäärid ja arhitektid unistasid majade industrialiseeritud tootmisest. Eesti kokkupuude tehaselise ehitusega on siiani olnud kohati negatiivse konnotatsiooniga suurte paneelelamute rajamise ja masstootmise tõttu. Praegune suund on aga seotud materjalitehnoloogia ja mudelprojekteerimise arenguga ning võimaldab luua väga erinevaid arhitektuurseid vorme ning häälestada ümber kogu tarneahela otsustusprotsessid.

Tehaseline ehitus
Moodulmajad

Moodulmajad

Mõiste “moodulmaja” on kujunenud laialivalguvaks. Tehaselise ehituse maailmas mõistetakse selle all enamasti ruummoodulitest tehtud maja, mis tähendab, et terved ruumid ja/või ruumi osad on toodetud ja lõpuni viimistletud tehases. Selline lähenemine sobib hästi hotellide, ühiselamute ja lihtsamate korterelamute ehitamiseks, kuid sealjuures seab üsna konkreetsed arhitektuursed piirangud.

Elementmajad

Elementmajad

Elementide all mõistetakse tavaliselt majakarbi osasid – välis- ja siseseinad, vahelaed ning katuseelemendid. Neist tehases toodetud osadest pannakse kokku ilmastikukindel karp, et seejärel saaksid ehitusplatsil alata eriosade- ja viimistlustööd. Selliselt ehitatud majade eelis on suurem arhitektuurne vabadus, mida tavaliselt era- ja paarismajade, ridaelamute või väiksemate korterelamute ehitamisel oodatakse. Lisaks on võimalik tehases toota puidust fassaadielemente, mis hoone betoonist kandekarkassile kinnitatakse.

Tehasepakett

Tehasepakett

Levinud on ka mõisted “tehasepakett” ja “võtmed kätte lahendus”. Viimane tähendab seda, et maja on valmis sissekolimiseks. Tehasepaketi tellimisel tuleks aga tähelepanelik olla, milliseid teenuseid see täpsemalt sisaldab, sest valdavalt hõlmab tehasepakett osasid, mis on valmistatud ja tarnitud tehase poolt.

Puitmaja

Puitmaja

Ehituse jalajälg loodusele on väga suur ja seetõttu on oluline, milliseid materjale me majade ehitamisel kasutame. Puit on taastuv loodusressurss ning see salvestab keskkonnast süsihappegaasi. Üheks parimaks metsa väärindamiseks on sellest majade valmistamine, sest seeläbi loome väärtust mitmele põlvkonnale.

Lauri

Lauri Tuulberg

CEO

Saada meile oma projekt! Vaatame koos joonised ĂĽle ja leiame parima lahenduse.

Send Email(+372) 5326 4124